Akreditavimas – tai procesas, kurio metu vertinama, ar švietimo įstaiga atitinka tam tikrus kokybės standartus. Tai savanoriškas procesas, kurį vykdo išorės organizacijos. Norėdama būti akredituota, institucija pirmiausia turi atlikti savianalizę, kad nustatytų sritis, kuriose ji atitinka arba neatitinka akreditavimo standartų. Užbaigus savianalizę, akredituojančios institucijos vertintojų grupė apsilanko institucijoje, kad patikrintų savianalizėje pateiktą informaciją ir stebėtų institucijos veiklą. Jei nustatoma, kad institucija atitinka standartus, jai suteikiamas akredituotos institucijos statusas.
Yra dvi pagrindinės akreditacijos rūšys: institucinė akreditacija ir programinė akreditacija. Institucine akreditacija vertinama visos institucijos kokybė, o programine akreditacija – konkrečių institucijos siūlomų programų kokybė. Akreditaciją gali suteikti nacionalinės arba regioninės akreditavimo įstaigos.
Kokios yra trys akreditacijos rūšys?
Yra trys akreditacijos rūšys: institucinė, programinė ir specializuota.
Institucinė akreditacija – tai tam tikras kokybės užtikrinimo procesas, pagal kurį išorinė institucija vertina visos institucijos paslaugas ir veiklą, siekdama nustatyti, ar jos atitinka tam tikrus standartus.
Programinė akreditacija – tai tam tikras kokybės užtikrinimo procesas, pagal kurį išorinė institucija vertina konkrečias institucijos siūlomas programas, siekdama nustatyti, ar jos atitinka tam tikrus standartus.
specializuota akreditacija – tai kokybės užtikrinimo proceso rūšis, kai institucijas ar programas, teikiančias specializuotas paslaugas arba veikiančias tam tikrose pramonės šakose, vertina išorės įstaiga, siekdama nustatyti, ar jos atitinka tam tikrus standartus.
Koks yra pagrindinis akreditavimo tikslas?
Akreditacijos tikslų yra daug, tačiau pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad institucijos ar programos atitiktų kokybės ir sąžiningumo standartus. Tai gali apimti akademinius standartus, finansinį stabilumą, sveikatą ir saugą bei kitus veiksnius. Užtikrindama, kad institucijos ar programos atitinka šiuos standartus, akreditacija gali padėti studentams priimti pagrįstus sprendimus dėl savo išsilavinimo, o darbdaviams – žinoti, kad absolventai įgijo kokybišką išsilavinimą.
Kaip kitaip vadinama akreditacija?
Žodis „akreditacija“ įvairiuose kontekstuose gali reikšti skirtingus dalykus. Apskritai tai reiškia oficialaus patvirtinimo ar pripažinimo suteikimo kažkam procesą.
Viena iš įprastų akreditacijos reikšmių yra susijusi su mokyklomis ir universitetais. Šiuo atveju tai reiškia švietimo įstaigų vertinimo ir tvirtinimo procesą. Šį patvirtinimą paprastai suteikia vyriausybinė institucija arba nepriklausoma agentūra.
Kita dažna akreditacijos reikšmė yra susijusi su profesinėmis organizacijomis. Šiuo atveju jis reiškia organizacijų ar tam tikros srities specialistų vertinimo ir tvirtinimo procesą. Šį patvirtinimą paprastai suteikia profesinė organizacija arba nepriklausoma agentūra.
Koks yra akreditacijos pavyzdys?
Akreditacija – tai oficialus pripažinimas, kad mokykla, koledžas ar universitetas atitinka tam tikrus kokybės standartus. Pavyzdžiui, Inžinerijos ir technologijų akreditavimo taryba (ABET) akredituoja inžinerijos programas.