Alelis

Alelis yra geno formos variantas. Dauguma genų turi du alelius, po vieną paveldėtą iš kiekvieno iš tėvų. Kiekvienas alelis gamina šiek tiek kitokią geno koduojamo baltymo formą. aleliai gali būti dominuojantys, t. y. visada gaminamas alelio koduojamas baltymas, arba recesyviniai, t. y. baltymas gaminamas tik tada, kai nė vienas iš alelių nėra dominuojantis.

Kas yra alelis ir genas?

Alelis yra geno versija. Genai yra DNR sekos, kurios koduoja baltymus. Baltymai – tai molekulės, kurios atlieka didžiąją dalį darbo mūsų ląstelėse. Kiekvienas žmogus turi po du kiekvieno geno alelius, po vieną paveldėtą iš kiekvieno iš tėvų. Dažniausiai du aleliai yra vienodi. Tačiau kartais aleliai gali būti skirtingi. Kai aleliai yra skirtingi, vienas alelis gali būti išreikštas labiau nei kitas. Alelis, kuris yra labiau išreikštas, vadinamas dominuojančiu aleliu, o alelis, kuris yra mažiau išreikštas, vadinamas recesyviuoju aleliu.

Ar alelis yra genas, ar požymis?

Alelis – tai geno forma, kurią tėvai gali perduoti palikuonims. Aleliai gali būti dominuojantys arba recesyviniai. Savybė yra fizinė savybė, kurią lemia individo genai.

Kaip dar kartą pavadinti alelį?

Nėra vieno žodžio, kuris turėtų tokią pačią reikšmę kaip „alelis“, tačiau yra keli žodžiai, kurie yra artimi. „Variantas“ ir „forma“ vartojami apibūdinant skirtingas to paties geno versijas, o „izoforma“ kartais vartojama apibūdinant skirtingas to paties baltymo versijas.

Koks yra alelio pavyzdys?

Alelis yra vienas iš dviejų ar daugiau tam tikro geno variantų. Dauguma genų turi du alelius, po vieną paveldėtą iš kiekvieno iš tėvų. Pavyzdžiui, akių spalvą lemiantis genas turi du alelius – rudą ir mėlyną. Jei yra abu aleliai, bus išreikštas rudasis alelis. Jei yra tik mėlynasis alelis, bus išreikštas mėlynasis alelis.

Parašykite komentarą