Alkaloidai

Alkaloidai yra natūralių organinių junginių, turinčių bent vieną pagrindinį azoto atomą, klasė. Juos gamina įvairūs augalai, įskaitant daugelį įprastų maistinių augalų, ir jų dažnai nedideliais kiekiais randama šių augalų šaknyse, stiebuose, lapuose, žieduose ir vaisiuose. Daugelis alkaloidų pasižymi farmakologiniu poveikiu ir yra naudojami kaip vaistai.

Alkaloidai pasižymi kartoku skoniu, daugelis jų turi stiprų fiziologinį poveikį žmonėms ir kitiems gyvūnams. Kai kurie alkaloidai, pavyzdžiui, nikotinas ir kofeinas, yra stimuliatoriai, o kiti, pavyzdžiui, morfinas ir kodeinas, yra depresantai. Kiti, pavyzdžiui, chininas, pasižymi antimaliarinėmis savybėmis.

Alkaloidų cheminė struktūra labai skiriasi, tačiau visuose juose yra bent vienas azoto atomas kaip pagrindinė struktūrinė ypatybė. Šis azoto atomas dažnai yra žiedinės struktūros dalis, o daugelyje alkaloidų taip pat yra vienas ar daugiau deguonies atomų. Pavyzdžiui, alkaloido nikotino sudėtyje yra azoto atomas, priklausantis penkių narių žiedui.

Terminą „alkaloidas“ 1819 m. pirmą kartą pavartojo vokiečių chemikas Carlas Friedrichas Wilhelmas Meißneris, kuris iš tyrinėjamų augalų išskyrė keletą alkaloidų. Žodis „alkaloidas“ kilęs iš arabų kalbos žodžio al-qalīd, reiškiančio „augalas.“

Kodėl alkaloidai yra toksiški žmonėms?

Alkaloidai yra toksiški žmonėms, nes sąveikauja su įvairiais ląstelių taikiniais, įskaitant fermentus, receptorius ir jonų kanalus. Alkaloidai taip pat gali konkurenciniu būdu slopinti pagrindinių maistinių medžiagų, tokių kaip aminorūgštys ir vitaminai, įsisavinimą. Be to, kai kurie alkaloidai gali sukelti apoptozę (ląstelių mirtį) arba sutrikdyti DNR replikaciją ir remontą.

Kokios yra alkaloidų rūšys?

Yra keturios pagrindinės alkaloidų rūšys:

1. Pirolidino alkaloidai: Jiems priklauso nikotinas ir hiosciaminas.

2. Chinolino alkaloidai: Jiems priklauso chininas ir cinchoninas.

3. Indolo alkaloidai: Jiems priklauso LSD ir serotoninas.

4. Amininiai alkaloidai: Jiems priklauso epinefrinas ir dopaminas.

Ką alkaloidai daro organizmui?

Alkaloidai – tai grupė natūraliai gamtoje randamų cheminių junginių, kurių sudėtyje yra daugiausia azoto ir kurie pasižymi įvairiu fiziologiniu poveikiu žmogui. Šis poveikis gali būti nuo švelnaus (pvz., kofeino stimuliuojantis poveikis) iki labai stipraus (pvz., LSD haliucinogeninis poveikis). Alkaloidų yra įvairiuose augaluose, įskaitant daugelį įprastų maisto produktų, pavyzdžiui, bulves ir pomidorus.

Ar kofeinas yra alkaloidas?

Taip, kofeinas yra alkaloidas. Alkaloidai yra natūraliai gamtoje randamų organinių junginių, kuriuose yra pagrindinių azoto atomų, klasė. Kofeinas yra alkaloidas, kurio yra kavoje, arbatoje ir šokolade. Tai psichoaktyvioji medžiaga, turinti stimuliuojantį poveikį centrinei nervų sistemai.

Parašykite komentarą