Alternatorius yra elektros generatorius, kuris mechaninę energiją paverčia elektros energija kintamosios srovės pavidalu. Alternatoriai paprastai naudojami automobiliuose ir kituose vidaus degimo varikliuose elektros energijai gaminti, kad būtų galima maitinti elektros prietaisus, pavyzdžiui, žibintus, radijo imtuvus ir kompiuterius.
Pagrindinės generatoriaus sudedamosios dalys yra statorius, rotorius, diodinis lygintuvas ir šepetėliai. Statorius yra nejudantis išorinis žiedas, kuriame yra generatoriaus apvijos. Rotorius yra besisukantis vidinis velenas, kuriame yra nuolatiniai magnetai. Diodų lygintuvas keičia kintamosios srovės generatoriaus išėjimą iš kintamosios srovės į nuolatinę srovę. Šepetėliai yra pagaminti iš anglies ir perduoda elektrą rotoriui.
Alternatorių išėjimo galia paprastai būna apie 12 voltų, o didžiausia galia – apie 100 vatų.
Kokie yra sugedusio generatoriaus simptomai?
Yra keletas simptomų, kurie gali rodyti, kad alternatorius genda. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių simptomų yra neryškūs arba mirguliuojantys žibintai. Taip atsitinka dėl to, kad generatoriaus elektros sistemai nesuteikiama pakankamai energijos, ir tai gali būti ženklas, kad jis sugedo. Kiti simptomai gali būti variklio užgesimas arba šiurkštus darbas, greitai išsikraunantis akumuliatorius arba keistos elektros problemos, pavyzdžiui, netinkamai veikiantis radijas ar kiti priedai. Jei pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, svarbu kuo greičiau patikrinti kintamosios srovės generatorių, kad išvengtumėte rimtesnių problemų.
Kiek kainuoja sutaisyti alternatorių?
Alternatoriaus remonto kaina gali skirtis priklausomai nuo problemos rimtumo ir transporto priemonės markės bei modelio. Tačiau vidutiniškai pakeisti generatorių gali kainuoti nuo 200 iki 400 JAV dolerių.
Kas gali sugadinti generatorių?
Yra keletas dalykų, kurie gali sugadinti generatorių, dažniausiai pasitaikantys iš jų:
1. Per didelis įkrovimas: Taip atsitinka, kai generatoriaus akumuliatorių įkrauna per aukšta įtampa. Tai gali sugadinti akumuliatorių, generatorių arba juos abu.
2. Nepakankama įkrova: Taip atsitinka, kai generatoriaus įtampa į akumuliatorių įkraunama nepakankamai aukšta. Dėl to gali per greitai išsikrauti akumuliatorius, be to, gali būti pažeistas generatorius.
3. Perkrova: Taip atsitinka, kai iš generatoriaus imama per didelė srovė. Tai gali sugadinti generatorių arba sukelti jo perkaitimą ir užsidegimą.
4. Trumpasis jungimas: Taip gali atsitikti, jei sugadinamas generatoriaus maitinimo blokas ir pažeidžiami laidai. Tai gali sukelti gaisrą arba sugadinti transporto priemonės elektros sistemą.
Ar galite važiuoti su sugedusiu generatoriumi?
Jei jūsų generatoriaus darbas netinkamas, automobilis galiausiai neteks galios ir sustos. Kai kuriais atvejais gali būti įmanoma nuvažiuoti nedidelį atstumą, tačiau tai daryti nesaugu.