Ameba yra vienaląstis eukariotinis organizmas, galintis keisti savo formą. Amebų randama gėlame, sūriame vandenyje ir dirvožemyje. Jos dažnai laikomos kenkėjais, nes gali sukelti žmonių ir kitų gyvūnų ligas. Amebos skirstomos į dvi grupes: tikrąsias amebas ir netikrąsias amebas. Tikrosios amebos dar skirstomos į keturias grupes: nuogas amebas, cistas sudarančias amebas, gleives sudarančias amebas ir patogenines amebas. Netikrosios amebos nėra tikrosios amebos ir nepriklauso Amoebozoa grupei.
Kur randamos amebos?
Amebos aptinkamos įvairiose aplinkose, įskaitant gėlą ir sūrų vandenį, taip pat drėgną dirvožemį ir net žmogaus kūną. Kalbant apie gėluosius vandenis, amebų galima rasti tvenkiniuose, ežeruose ir upeliuose. Sūriame vandenyne, jų galima rasti ir vandenyne, ir druskingame vandenyje (sūraus ir gėlo vandens mišinys). Kalbant apie drėgną dirvožemį, amebos dažnai aptinkamos drėgnose, vėsiose vietose, pavyzdžiui, miškuose ar soduose. Galiausiai, amebų galima rasti ir žmogaus organizme, ypač žarnyne, kur jos gali sukelti tokias infekcijas, kaip amebiazė.
Kaip gauti amebą?
Ameba galima užsikrėsti patekus į užterštą vandenį ar maistą arba bendraujant su užsikrėtusiu asmeniu. Ameba taip pat gali patekti į jūsų organizmą per nosį, o tada nukeliauti į smegenis, kur gali sukelti sunkią infekciją.
Ar amebos gali būti išgydytos?
Šiuo metu nėra vaistų nuo amebų infekcijų. Gydymas paprastai apima simptomų šalinimą ir paciento palaikymą, kol infekcija išnyks savaime. Kai kuriais atvejais gali būti skiriami antibiotikai, padedantys išvalyti infekciją. Tačiau amebos tampa vis atsparesnės antibiotikams, todėl tai ne visada yra veiksminga gydymo priemonė.
Ar ameba yra bakterija, ar virusas?
Amebos yra vienaląsčiai eukariotiniai organizmai, priskiriami protistams. Nors jie dažnai priskiriami prie bakterijų ir virusų, iš tikrųjų jie gerokai skiriasi nuo šių kitų rūšių mikroorganizmų. Amebos yra daug didesnės už bakterijas ir virusus, jų sudėtinga ląstelių struktūra yra panašesnė į kitų eukariotinių ląstelių, pavyzdžiui, esančių augaluose ir gyvūnuose, struktūrą.