Anarchija – tai socialinė valstybė be vyriausybės ar įstatymų. Jai būdingas organizuotumo ir tvarkos trūkumas. Anarchistinėje visuomenėje žmonės paprastai gyvena mažose, savivaldžiose grupėse arba bendruomenėse.
Anarchinėje visuomenėje nėra centrinės valdžios, o sprendimai priimami bendru sutarimu arba daugumos principu. Nėra vieno asmens ar grupės, kuri vadovautų visuomenei. Vietoj to valdžia tolygiai paskirstoma žmonėms.
Anarchija dažnai siejama su chaosu ir netvarka. Tačiau tai nebūtinai yra. Anarchija gali būti taikus ir tvarkingas gyvenimo būdas, jei visuomenės žmonės nori bendradarbiauti ir dirbti kartu.
Koks yra pagrindinis anarchijos tikslas?
Pagrindinis anarchijos tikslas – skatinti asmens laisvę ir savarankiškumą. Anarchistai tiki, kad žmonės gali patys save valdyti, nereikalaudami autoritetų hierarchijos. Tai apima ir politinius autoritetus, pavyzdžiui, vyriausybės vadovus, ir ekonominius autoritetus, pavyzdžiui, viršininkus. Anarchistai tiki, kad žmonės gali dirbti kartu savanoriškai, kad patenkintų savo poreikius ir norus, nenaudodami prievartos ar jėgos.
Kuo tiki anarchistai?
Anarchistai tiki visuomene be valdžios ar hierarchijos. Jie tiki saviorganizacija ir savivalda. Anarchistai tiki, kad žmonės gali gyventi kartu taikiai ir bendradarbiaudami, nereikalaujant centrinės valdžios.
Ar anarchija yra neigiamas žodis?
Trumpas atsakymas: tai priklauso nuo to, ko klausiate. Kai kuriems žmonėms žodis „anarchija“ turi neigiamą atspalvį, o kiti jį vertina teigiamai.
Yra kelios skirtingos priežastys, dėl kurių kas nors anarchiją gali laikyti neigiamu žodžiu. Vienas iš jų yra tas, kad šis terminas dažnai siejamas su chaosu ir netvarka. Taip yra todėl, kad daugelis žmonių mano, jog be vyriausybės ar kito autoriteto, kuris prižiūrėtų žmones, visuomenė greitai virstų anarchija ir visi pradėtų kovoti bei žudyti vieni kitus.
Kita priežastis, kodėl kai kurie žmonės anarchiją laiko neigiamu žodžiu, yra ta, kad ji dažnai siejama su smurtu. Taip yra todėl, kad daugelis žmonių mano, jog vienintelis būdas pasiekti anarchistinę visuomenę yra revoliucija, kuri neišvengiamai sukeltų daug smurto ir destrukcijos.
Tačiau yra ir daug žmonių, kurie anarchiją vertina teigiamai. Jiems šis žodis reiškia laisvę ir laisvumą. Jie tiki, kad anarchistinė visuomenė būtų tokia, kurioje žmonės galėtų laisvai elgtis taip, kaip jiems patinka, ir jų nekontroliuotų vyriausybė ar kitas autoritetas. Jie taip pat tiki, kad anarchistinė visuomenė būtų lygesnė ir teisingesnė už dabartinę, nes joje nebūtų turtingų ar galingų žmonių, kurie galėtų išnaudoti ir engti likusią visuomenės dalį.
Ar anarchija reiškia neteisėtumą?
Ne, anarchija nereiškia įstatymų nepaisymo. Anarchija – tai politinė filosofija, pasisakanti už savivaldą ir centralizuotos valstybės nebuvimą. Anarchistinėje visuomenėje gali egzistuoti įstatymai, tačiau juos kurtų ir vykdytų bendruomenė, o ne vyriausybė.