Apartheidas

Terminas „apartheidas“ (tariamas /əˈpɑrtɪd/) kilęs iš afrikiečių kalbos žodžio, reiškiančio „atskirtį“ arba „būseną, kai esi atskirtas“.“ Apartheidas buvo rasinės segregacijos ir diskriminacijos sistema Pietų Afrikoje, kuri prasidėjo 1948 m. ir baigėsi 1994 m. Taikant apartheidą, ne baltiesiems Pietų Afrikos gyventojams (pavyzdžiui, indėnų, spalvotųjų ir afrikiečių kilmės asmenims) buvo atimta daug pagrindinių teisių, kurios buvo suteikiamos baltiesiems, įskaitant teisę balsuoti, teisę turėti nuosavybę ir teisę naudotis tam tikrais viešaisiais objektais.

Apartheidui buvo būdinga autoritarinė politinė kultūra, pagrįsta baltųjų viršenybės principu ir rasine segregacija, taip pat dideli žmogaus teisių pažeidimai. Ne baltieji Pietų Afrikos gyventojai buvo priverstinai verčiami dirbti, patirti politines represijas ir savavališkus areštus bei sulaikymus, o baltųjų mažuma turėjo privilegijuotą padėtį visuomenėje.

Apartheido režimas buvo nutrauktas derybų būdu pereinant prie demokratijos, ir dabar Pietų Afrikos Respublika yra daugiatautė demokratinė valstybė, kurios konstitucija garantuoja lygias teises visiems piliečiams.

Kas kolonizavo Pietų Afriką?

Pirmieji Europos kolonistai Pietų Afrikoje buvo olandai, atvykę 1600 m. Olandijos Rytų Indijos kompanija įkūrė gyvenvietę Keiptaune, o kiti olandų kolonistai pradėjo keltis į šalies gilumą. XVII a. pabaigoje ir XIX a. pradžioje į Pietų Afriką ėmė plūsti britų kolonistai, o britų vyriausybė ėmė kontroliuoti olandų gyvenvietes. 1814 m. britai aneksavo olandų gyvenvietes, ir Pietų Afrika tapo britų kolonija.

Kaip prasidėjo ir baigėsi apartheidas?

Apartheido era Pietų Afrikoje prasidėjo 1948 m., kai į valdžią atėjo Nacionalinė partija ir pradėjo įgyvendinti daugybę įstatymų, skirtų atskirti juodaodžius šalies gyventojus nuo baltųjų gyventojų. Įstatymai ribojo juodaodžių galimybes įgyti išsilavinimą, įsidarbinti ir apsigyventi būste, draudė mišrias santuokas.

Apartheido era baigėsi 1994 m., kai prezidentu buvo išrinktas Nelsonas Mandela. Mandelos išrinkimas tapo naujos rasinės lygybės eros Pietų Afrikoje pradžia.

Koks yra apartheido pavyzdys?

Terminas „apartheidas“ dažniausiai vartojamas kalbant apie rasinę segregaciją, kurią 1948-1994 m. įgyvendino Pietų Afrikos Respublikos Nacionalinės partijos vyriausybė. Apartheido politika buvo siekiama sukurti atskiras gyvenamąsias zonas baltiesiems, juodaodžiams, indėnams ir mišrios rasės šalies gyventojams ir suteikti baltųjų mažumai politinę ir ekonominę kitų grupių kontrolę.

Apartheido sistema buvo pagrįsta įvairiais įstatymais ir politikos priemonėmis, kuriomis buvo ribojamos ne baltųjų gyventojų teisės ir užtikrinama rasinė segregacija visose gyvenimo srityse. Pavyzdžiui, 1950 m. Gyventojų registravimo akte buvo reikalaujama, kad visi Pietų Afrikos gyventojai būtų priskirti vienai iš trijų rasinių kategorijų: baltaodžiai, juodaodžiai arba „spalvotieji“ (mišrios rasės). Ši klasifikavimo sistema buvo naudojama siekiant nustatyti, kurie asmenys gali gyventi tam tikrose vietovėse, naudotis tam tikromis paslaugomis ir dirbti tam tikrus darbus.

Apartheido sistema taip pat įgyvendino daugybę kitų politikos priemonių, kuriomis buvo siekiama apriboti ne baltųjų Pietų Afrikos gyventojų teises. Pavyzdžiui, 1953 m. Bantu švietimo įstatymas apribojo juodaodžių pietų afrikiečių švietimo galimybes. 1950 m. Grupinių teritorijų įstatymas privertė nebaltuosius pietų afrikiečius gyventi atskirose teritorijose nuo baltųjų, o 1952 m. Leidimų įstatymai reikalavo, kad visi vyresni nei 16 metų amžiaus juodaodžiai pietų afrikiečiai visada nešiotųsi leidimų knygelę, kuri ribojo jų judėjimą ir patekimą į baltųjų teritorijas.

Apartheidas buvo rasinės segregacijos ir diskriminacijos sistema, sukėlusi didžiulę

Ar apartheidas buvo nusikaltimas?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra, nes nuomonės šiuo klausimu labai skiriasi. Kai kurie žmonės mano, kad apartheidas buvo nusikaltimas žmonijai, o kiti mano, kad tai buvo būtina blogybė, kurios reikėjo siekiant palaikyti tvarką ir stabilumą Pietų Afrikoje. Galiausiai atsakymas į šį klausimą priklauso nuo asmeninės nuomonės.

Parašykite komentarą