Astronominė padėtis – sistema, naudojama dangaus objektų padėčiai apibūdinti. Ją apibrėžia Tarptautinė astronomų sąjunga (IAU), o objekto vietai nustatyti naudojamas koordinačių rinkinys. Naudojamos koordinatės yra dešinioji ascenzija ir deklinacija, kurios panašios į platumą ir ilgumą Žemėje. Astronominę padėtį astronomai naudoja dangaus žemėlapiams sudaryti ir dangaus objektų judėjimui suprasti.
Kokios yra trys dangaus koordinatės?
Trys dangaus koordinatės yra aukštis, azimutas ir valandinis kampas. Aukštis – tai kampas tarp horizonto ir taško danguje. Azimutas – tai kampas tarp šiaurinio horizonto taško ir taško danguje. Valandos kampas – tai kampas tarp dienovidinio ir taško danguje.
Kaip užrašomos koordinatės kosmose?
Matematiškai koordinatės apibrėžiamos kaip skaičių rinkinys, nurodantis taško padėtį erdvėje. Trimatėje erdvėje taško padėtį galima apibūdinti trimis koordinatėmis (x, y, z). Šias koordinates galima pavaizduoti naudojant Dekarto koordinates, kurios yra koordinačių sistemos tipas, kai taško vietai apibrėžti naudojamas statmenų ašių rinkinys.
Kaip rasti padėties kampą?
Pozicijos kampas (PA) – tai kampas tarp regėjimo linijos ir šiaurinio dangaus poliaus, matuojamas į rytus nuo šiaurės. Lengviausias būdas rasti PA yra naudoti žvaigždžių žemėlapį. Raskite žvaigždę arba objektą diagramoje ir nubrėžkite liniją nuo žvaigždės arba objekto iki šiaurinio dangaus poliaus. PA yra kampas tarp šios linijos ir šiaurės, matuojamas į rytus nuo šiaurės.
Kas yra astronominė platuma ir ilguma?
Geografinė platuma – tai vietos, esančios į šiaurę arba į pietus nuo pusiaujo, matas. Jis matuojamas laipsniais: Šiaurės ašigalis yra 90 laipsnių platumos, o Pietų ašigalis -90 laipsnių platumos. Ilguma – tai vietos, esančios į rytus arba vakarus nuo pagrindinio dienovidinio, matas. Ji matuojama laipsniais: pagrindinis dienovidinis yra 0 laipsnių ilgumos, o Tarptautinė datos linija – 180 laipsnių ilgumos.