Autentiškumo nustatymas – tai naudotojo arba įrenginio tapatybės tikrinimo procesas. Tai gali būti atliekama įvairiais būdais, pavyzdžiui, įvedant vartotojo vardą ir slaptažodį, naudojant piršto atspaudą ar kitus biometrinius duomenis arba pateikiant fizinį žetoną, pavyzdžiui, raktų kortelę.
Autentiškumo nustatymo tikslas – užtikrinti, kad prie tam tikros sistemos ar išteklių galėtų prisijungti tik įgalioti naudotojai ar įrenginiai. Paprastai tai atliekama lyginant naudotojo arba įrenginio įgaliojimus (pvz., naudotojo vardą ir slaptažodį) su patvirtintų naudotojų arba įrenginių sąrašu. Jei duomenys sutampa, naudotojui arba įrenginiui suteikiama prieiga. Jei tapatybės duomenys nesutampa, naudotojui arba įrenginiui neleidžiama prisijungti.
Egzistuoja daugybė autentifikavimo metodų, kurių kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų. Labiausiai paplitę autentifikavimo būdai: vartotojo vardas ir slaptažodis, pirštų atspaudai, akies rainelės nuskaitymas ir dviejų veiksnių autentifikavimas.
Kokie yra 3 autentiškumo nustatymo būdai?
Yra trys pagrindiniai autentifikavimo metodai:
1. Kažkas, ką žinote – tai gali būti slaptažodis, PIN kodas arba koks nors kodas.
2. Tai gali būti fizinis žetonas, pvz., raktų kortelė arba raktų pakabukas. Arba tai gali būti skaitmeninis žetonas, pavyzdžiui, vienkartinis kodas, sugeneruotas autentifikavimo programėle.
3. Tai paprastai yra tam tikros formos biometriniai duomenys, pavyzdžiui, piršto atspaudas, balso atspaudas arba akies rainelės nuskaitymas.
Kas yra autentifikavimas ir pavyzdys?
Autentiškumo nustatymas – tai naudotojo arba prietaiso tapatybės tikrinimo procesas. Tai galima padaryti naudojant vartotojo vardą ir slaptažodį, saugumo žetoną arba biometrinius duomenis.
Vienas iš autentiškumo nustatymo pavyzdžių – slaptažodžio naudojimas prisijungiant prie interneto svetainės ar internetinės paslaugos. Slaptažodis tikrinamas patvirtintų naudotojų duomenų bazėje, ir jei jis teisingas, naudotojui suteikiama prieiga prie svetainės ar paslaugos.
Kokios yra 4 autentiškumo patvirtinimo priemonės?
Yra keturios pagrindinės autentifikavimo priemonės:
1. Tai gali būti slaptažodis, PIN kodas arba koks nors kodas.
2. Tai gali būti fizinis žetonas, pvz., raktų kortelė, arba skaitmeninis žetonas, pvz., vienkartinis kodas iš saugumo programėlės.
3. Tai paprastai yra biometriniai duomenys, pvz., piršto atspaudas arba akies rainelės nuskaitymas.
4. Kur esate – paprastai tai yra jūsų buvimo vieta, nustatoma pagal GPS arba IP adresą.
Kai kuriais atvejais du ar daugiau iš šių veiksnių gali būti derinami, kad autentiškumas būtų dar stipresnis. Pavyzdžiui, gali būti reikalaujama pateikti slaptažodį ir piršto atspaudą arba jūsų buvimo vieta gali būti tikrinama naudojant GPS ir IP adresą.
Kodėl naudojamas autentiškumo nustatymas?
Autentiškumo nustatymas naudojamas naudotojo tapatybei patikrinti prieš suteikiant jam prieigą prie neskelbtinos informacijos ar sistemų. Šis tikrinimo procesas paprastai apima naudotojo pateikiamą tam tikrą identifikavimo formą, pavyzdžiui, vartotojo vardą ir slaptažodį, kurie vėliau patikrinami pagal patvirtintų naudotojų duomenų bazę.
Yra daugybė priežasčių, kodėl autentiškumo patvirtinimas yra svarbus, tačiau kai kurios iš jų yra svarbiausios:
– Siekiant užkirsti kelią neteisėtai prieigai prie sistemų ir duomenų: jei naudotojas nori prisijungti prie sistemos ar duomenų, jis pirmiausia turi įrodyti, kad yra tam įgaliotas. Tai padeda apsisaugoti nuo neautorizuotos prieigos, dėl kurios gali būti pažeisti duomenys ar kilti kitų saugumo problemų.
– Siekiant užtikrinti, kad prie konkrečių išteklių galėtų prisijungti tik įgalioti naudotojai: Taikant reikalavimą, kad naudotojai, prieš prisijungdami prie konkretaus ištekliaus, autentifikuotųsi, galima būti tikriems, kad prie jo galės prisijungti tik įgalioti naudotojai. Tai svarbu siekiant užtikrinti neskelbtinų duomenų ar sistemų saugumą.
– Sistemų naudojimo patogumui pagerinti: Kai kuriais atvejais reikalavimas naudotojams patvirtinti autentiškumą iš tikrųjų gali pagerinti sistemos tinkamumą naudoti. Pavyzdžiui, jei turite sistemą, kurioje yra neskelbtinų duomenų, reikalavimas, kad naudotojai, prieš pasiekdami tuos duomenis, patvirtintų savo autentiškumą, gali padėti užtikrinti, kad juos matytų tik įgalioti naudotojai. Tai gali palengvinti naudojimąsi sistema visiems dalyviams.