Autoklavas yra įrenginys, kuriame įranga ir reikmenys sterilizuojami garais. Pašalindami kenksmingas bakterijas ir kitus mikroorganizmus, autoklavai padeda apsaugoti pacientus nuo infekcijų. Autoklavai taip pat naudojami medicinos instrumentams sterilizuoti prieš operaciją.
Autoklavai skiriasi dydžiu ir funkcijomis, tačiau visuose juose mikroorganizmams naikinti naudojami garai. Kad autoklavas veiktų, pirmiausia jis pripildomas vandeniu. Tada vanduo kaitinamas, kad susidarytų garai, kurie cirkuliuoja visoje kameroje. Pasiekus norimą temperatūrą, garams leidžiama prisiliesti prie sterilizuojamų daiktų.
Po tam tikro laiko autoklavas išjungiamas ir leidžiama kamerai atvėsti. Po to daiktai išimami ir yra saugūs naudoti.
Autoklavai turi būti naudojami pagal gamintojo instrukcijas, kad būtų užtikrinta tinkama sterilizacija.
Ką galima sterilizuoti autoklave?
Autoklavuose galima sterilizuoti įvairius instrumentus ir medžiagas, įskaitant:
-Stiklo indus
-Metaliniai instrumentai
-Plastikiniai instrumentai
-Guminiai gaminiai
-Odontologinės medžiagos
-Tekstilė
-Chirurgijos instrumentai
Kuo skiriasi autoklavas ir sterilizacija?
Autoklavas ir sterilizacija – tai nukenksminimo būdai, kuriais nuo tam tikro paviršiaus pašalinami visi mikroorganizmai. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tas, kad autoklave mikroorganizmams naikinti naudojami slėgiu veikiantys garai, o sterilizacijoje naudojamas sausas karštis arba cheminės medžiagos. Autoklavas paprastai laikomas veiksmingesniu už sterilizaciją, nes gali sunaikinti visus mikroorganizmus, įskaitant sporas.
Kokia yra autoklavo temperatūra?
Autoklavo temperatūra gali skirtis priklausomai nuo modelio ir gamintojo, tačiau paprastai ji būna 121-134 laipsniai Celsijaus.
Kokie yra 3 autoklavų tipai?
Yra trijų tipų autoklavai:
1. Gravitaciniai autoklavai
2. Priešvakuuminiai autoklavai
3. Vakuuminiai autoklavai