Autoritarizmas – valdymo forma, kuriai būdinga stipri centrinė valstybės kontrolė ir ribotos asmenų politinės laisvės. Autoritariniams režimams dažnai vadovauja vienas lyderis, turintis absoliučią valdžią vyriausybei ir žmonėms.
Autoritarizmui būdingi šie bruožai:
-Vienas lyderis turi absoliučią valdžią
-Stipri centrinė valdžia
-Ribotos politinės laisvės
-Nesutarimų slopinimas
-Žiniasklaidos ir informacijos kontrolė
-Vienpartinė sistema
-Centralizuotai planuojama ekonomika
Ar autoritarinė vyriausybė yra demokratija?
Ne, autoritarinė vyriausybė nėra demokratija. Demokratija – tai valdymo sistema, kurioje valdžia priklauso žmonėms, o šie išrenka atstovus, kad šie valdytų jų vardu. Kita vertus, autoritarizmas yra valdymo sistema, kurioje valdžia priklauso mažai žmonių grupei, paprastai vienam valdovui arba nedidelei elito grupei.
Kuo skiriasi autoritarinis ir totalitarinis režimas?
Yra didelis skirtumas tarp autoritarinio ir totalitarinio režimų. Autoritarinis režimas siekia kontroliuoti gyventojus taikydamas griežtas taisykles ir reglamentus, o totalitarinis režimas siekia kontroliuoti kiekvieną gyventojų gyvenimo aspektą. Autoritariniai režimai paprastai mažiau kontroliuoja ekonomiką ir suteikia daugiau asmeninių laisvių nei totalitariniai režimai.
Kas yra autoritarizmas vyriausybėje?
Autoritarizmas valdžioje – tai valdymo sistema, kai nedidelė žmonių grupė visiškai kontroliuoja šalį. Šią žmonių grupę dažnai sudaro kariuomenė, policija ir valdžios pareigūnai. Jie turi galią priimti visus šalies sprendimus, o žmonės neturi jokios įtakos tam, kas vyksta. Šio tipo valdžia dažnai laikoma diktatūra.
Ar autoritarinis yra neigiamas žodis?
Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra, nes jis yra subjektyvus. Kai kurie žmonės autoritarizmą gali vertinti kaip neigiamą sąvoką, nes ji apima vyriausybę arba lyderį, kuris turi absoliučią valdžią ir kontroliuoja savo piliečius, beveik nedalyvaudamas ir nepritardamas. Kiti jį gali vertinti kaip teigiamą dalyką, nes jis gali užtikrinti stabilumą ir tvarką. Galiausiai pats žmogus sprendžia, ar autoritarizmą jis laiko teigiamu, ar neigiamu žodžiu.