Juodligė

Juodligė yra sunki, gyvybei pavojinga infekcija, kurią sukelia bakterija Bacillus anthracis. Bakterijos gali užkrėsti ir žmones, ir gyvūnus, jos gali plisti kontaktuojant su užkrėstais gyvūnais arba įkvepiant bakterijų. Juodligės infekcijos simptomai: karščiavimas, raumenų skausmai ir nuovargis, po to pykinimas, vėmimas ir pilvo skausmas. Jei infekcija išplinta į plaučius, ji gali sukelti kosulį, krūtinės skausmą ir kvėpavimo pasunkėjimą. Juodligę galima gydyti antibiotikais, tačiau norint pagerinti pasveikimo galimybes, būtina nedelsiant pradėti gydymą.

Kodėl juodligė yra biologinis ginklas?

Juodligė yra biologinis ginklas todėl, kad tai labai virulentiškas patogenas, galintis sukelti sunkią ligą ir mirtį žmonėms. Juodligė dažniausiai plinta per sąlytį su užsikrėtusiais gyvūnais ar gyvūninės kilmės produktais, tačiau ji taip pat gali plisti oru, ir būtent dėl pastarojo plitimo būdo ji yra ypač pavojingas biologinis ginklas.

Įkvėpus juodligės sporų, jos gali sukelti sunkią ir dažnai mirtiną kvėpavimo takų ligą. Juodligė sunkiai gydoma ir nuo jos nėra vakcinos, todėl ji kelia labai didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Yra ribotas skaičius antibiotikų, kurie yra veiksmingi prieš šią ligą, ir net ir gydant, mirtingumas nuo juodligės yra didelis.

Tai, kad juodligė yra labai mirtinas patogenas, nuo kurio nėra veiksmingos vakcinos ar gydymo, daro ją labai patraukliu ginklu tiems, kurie nori sukelti masines aukas. Be to, juodligę palyginti lengva pagaminti ir išplatinti, todėl ji yra ypač pavojingas biologinis ginklas.

Kas atsitinka palietus juodligę?

Jei prisilietėte prie juodligės, bakterijos gali patekti į jūsų organizmą per odos įpjovimą ar įbrėžimą. Patekusios į organizmą bakterijos gali daugintis ir sukelti infekciją. Juodligės infekcijos simptomai yra karščiavimas, šaltkrėtis ir raumenų skausmai. Jei infekcija negydoma, ji gali išplisti į plaučius ir sukelti plaučių uždegimą. Sunkiais atvejais juodligė gali būti mirtina.

Ar galite išgyventi juodligę?

Taip, jūs galite išgyventi juodligę. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, juodligės mirštamumas yra apie 20 %, t. y. 80 % šia liga užsikrėtusių žmonių išgyvena. Tačiau tai priklauso nuo užsikrėtusiųjų juodlige rūšies. Pavyzdžiui, inhaliacinės juodligės, kuri yra mirtiniausia ligos forma, mirštamumas siekia apie 75 %.

Kaip žmonės užsikrečia juodlige?

Žmonės gali užsikrėsti juodlige dirbdami su infekuotais gyvūnais ar gyvūninės kilmės produktais, vartodami užkrėstą maistą arba įkvėpdami sporų iš aplinkos. Infekcija paprastai užsikrečiama per odos pjūvį arba per kvėpavimo sistemą. Juodligė taip pat gali plisti per sąlytį su užkrėstais daiktais, pavyzdžiui, vilna, oda ar mėsa.

Parašykite komentarą