Ksenofobija

Ksenofobija – tai stipri arba iracionali baimė ar neapykanta užsieniečiams arba svetimšaliams. Ksenofobija gali pasireikšti įvairiais būdais, įskaitant diskriminaciją, priešiškumą ir smurtą prieš žmones, kurie laikomi svetimais ar kitokiais.

Ksenofobiją dažnai lemia nežinomybės baimė arba neigiami stereotipai apie užsieniečius. Tai taip pat gali būti atsakas į tikrą ar tariamą grėsmę savo gyvenimo būdui ar ekonominiam saugumui. Ksenofobiją paprastai lydi įsitikinimas, kad užsieniečiai yra kažkuo prastesni už savąją grupę.

Ksenofobija yra tiek individuali, tiek visuomeninė problema. Individualiu lygmeniu ksenofobija gali atsirasti dėl asmeninės patirties arba dėl neigiamo užsieniečių vaizdavimo žiniasklaidoje. Visuomenės lygmeniu ksenofobiją gali skatinti vyriausybės politika arba retorika, demonizuojanti užsieniečius arba atpirkimo ožius.

Ksenofobija gali turėti rimtų pasekmių tiek asmeniui, tiek visai visuomenei. Ksenofobinės nuostatos gali lemti užsieniečių diskriminaciją ir priešiškumą, o tai savo ruožtu gali lemti socialinę ir ekonominę atskirtį. Ksenofobija taip pat gali sukelti smurtą, kaip matyti iš pastaruoju metu daugelyje šalių padažnėjusių neapykantos nusikaltimų prieš imigrantus ir mažumas.

Ksenofobija – tai problema, kurią reikia spręsti tiek individualiu, tiek visuomeniniu lygmeniu. Švietimas ir pažintis su skirtingomis kultūromis gali padėti sumažinti ksenofobines nuostatas. Visuomenės lygmeniu vyriausybė ir žiniasklaida turi vengti užsieniečius demonizuojančios ar atpirkimo ožiais laikomos retorikos ir politikos.

Kodėl tai vadinama ksenofobija?

Terminas ksenofobija kilęs iš graikiškų žodžių ξένος (xénos), reiškiančio „svetimas“, „užsienietis“, ir φόβος (phóbos), reiškiančio „baimė.“

Ksenofobija pažodžiui reiškia „svetimšalių baimę“.“

Šis terminas dažnai vartojamas apibūdinti baimei ar nemeilei žmonėms iš kitų šalių, tačiau jis taip pat gali būti vartojamas apibūdinti baimei ar nemeilei žmonėms, priklausantiems skirtingoms etninėms ar kultūrinėms grupėms šalies viduje.

Ksenofobijos šaknys siekia senovės laikus, kai žmonės buvo labai izoliuoti vieni nuo kitų ir nepasitikėjo svetimšaliais.

Šiuolaikiniame pasaulyje ksenofobiją dažnai skatina ekonominis nesaugumas, konkurencija dėl darbo vietų ir terorizmo baimė.

Ksenofobija gali sukelti diskriminaciją ir net smurtą prieš žmones, kurie laikomi užsieniečiais ar svetimšaliais.

Kas yra ksenofobija ir pavyzdžiai?

Ksenofobija apibrėžiama kaip intensyvi ar iracionali nemeilė arba baimė žmonėms iš kitų šalių.

Ksenofobijos pavyzdžiai gali būti šie:

-Atsisakymas priimti į darbą kvalifikuotus kandidatus vien dėl to, kad jie yra iš kitos šalies

-manymas, kad visi žmonės iš kitų šalių yra nusikaltėliai arba teroristai

-Priešiškumas arba smurtas prieš žmones iš kitų šalių

Kokios yra dvi ksenofobijos rūšys?

Egzistuoja dvi ksenofobijos rūšys:

1. Užsieniečių arba nepažįstamųjų baimė

2. Baimė dalykų, kurie yra kitokie ar nepažįstami

Kas sukelia ksenofobinius išpuolius Pietų Afrikoje?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, nes ksenofobinius išpuolius gali lemti įvairūs veiksniai. Kai kurios dažniausiai nurodomos priežastys, dėl kurių įvyksta šie išpuoliai, yra ekonominė konkurencija, socialinė atskirtis ir užsieniečių kaip grėsmės nacionaliniam saugumui suvokimas. Be to, ksenofobinis smurtas dažnai susijęs su platesnėmis skurdo ir nelygybės problemomis Pietų Afrikoje.

Manoma, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, skatinančių ksenofobinius išpuolius, yra ekonominė konkurencija. Daugelis pietų afrikiečių mano, kad jiems sunku susirasti darbą ir užsidirbti pragyvenimui, ir mano, kad užsieniečiai atima galimybes, kurios teisėtai turėtų priklausyti jiems. Taip pat vyrauja įsitikinimas, kad užsieniečiai nori dirbti už mažesnį atlyginimą, o tai mažina visų darbuotojų darbo užmokestį.

Kitas veiksnys, galintis prisidėti prie ksenofobinio smurto, yra socialinė marginalizacija. Daugelis užsieniečių atvyksta iš šalių, kurios yra skurdesnės ir nestabilesnės už Pietų Afriką, todėl jie dažnai gyvena marginalizuotose bendruomenėse. Tai gali sukelti įtampą ir nepasitenkinimą, ypač jei vietiniai gyventojai mano, kad jie negauna tokių pačių galimybių ar išteklių kaip užsieniečiai.

Galiausiai dar vienas veiksnys, galintis paskatinti ksenofobinius išpuolius, yra užsieniečių kaip grėsmės nacionaliniam saugumui suvokimas. Tai dažnai siejama su baime dėl terorizmo, taip pat su įsitikinimu, kad užsieniečiai dažniau daro nusikaltimus. Be to, dažnai jaučiama, kad užsieniečiai neintegruojasi į Pietų Afrikos visuomenę, o lieka izoliuoti savo bendruomenėse.

Parašykite komentarą