Cinkas

Cinkas yra cheminis elementas, kurio simbolis Zn, atominis skaičius 30. Tai pirmasis periodinės elementų lentelės 12 grupės elementas. Kai kuriais atžvilgiais cinkas chemiškai panašus į magnį: abiem elementams būdinga tik viena normali oksidacijos būsena (+2), o Zn2+ ir Mg2+ jonai yra panašaus dydžio. Cinkas yra 24-as pagal paplitimą elementas Žemės plutoje ir turi penkis stabilius izotopus. Labiausiai paplitusi cinko rūda yra cinko sulfido mineralas – sfaleritas (cinko blende). Didžiausi naudingieji klodai yra Australijoje, Azijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Cinkas rafinuojamas rūdos putų flotacijos būdu, skrudinant ir galutinai išgaunant elektra (elektrolitinimas).

Iki XII a. Indijoje cinko metalas nebuvo gaminamas dideliais kiekiais, nors jį žinojo senovės romėnai ir graikai. Radžastano kasyklos pateikė neabejotinų įrodymų, kad cinko gamyba siekia VI a. pr. m. e. Iki šiol seniausi grynojo cinko įrodymai yra iš Zavaro, Radžastane, iš kurių galima daryti prielaidą, kad cinkas ten galėjo būti pradėtas distiliuoti dar IX mūsų eros amžiuje. Alchemikai degino cinko metalą ore, kad susidarytų vadinamoji „filosofinė vilna“ arba „baltas sniegas“.

Ar cinkas turi šalutinį poveikį?

Cinkas yra mineralas, būtinas gerai sveikatai. Jis dalyvauja daugelyje organizmo cheminių procesų ir yra reikalingas tinkamam imuninės sistemos veikimui. Tačiau, kaip ir visi mineralai, cinkas gali turėti šalutinį poveikį, jei vartojamas didelėmis dozėmis.

Dažniausiai pasitaikantis šalutinis cinko poveikis yra virškinimo trakto sutrikimai, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Cinkas taip pat gali sukelti galvos skausmą, svaigulį ir kitus neurologinius simptomus. Labai didelėmis dozėmis jis gali būti toksiškas kepenims ir inkstams.

Kiek cinko reikėtų vartoti per dieną?

Nėra paprasto atsakymo, kiek cinko reikėtų suvartoti per dieną, nes tai priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, lyties ir sveikatos būklės. Tačiau rekomenduojama cinko norma (RPN) suaugusioms moterims yra 8 mg per dieną, o suaugusiems vyrams – 11 mg per dieną. Cinko yra įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, austrėse, jautienoje ir špinatuose, taip pat jo galima įsigyti maisto papildų pavidalu.

Ar gerai kasdien vartoti cinką?

Cinkas yra būtinas mineralas, reikalingas daugeliui biocheminių reakcijų organizme. Jis dalyvauja genų raiškos, ląstelių augimo ir diferenciacijos bei imuninio atsako reguliavime. Cinkas taip pat atlieka svarbų vaidmenį vystantis ir palaikant skeletą.

Cinko yra įvairiuose maisto produktuose, įskaitant mėsą, jūros gėrybes, paukštieną, pupeles, riešutus ir neskaldytus grūdus. Rekomenduojama cinko norma (RPN) suaugusiesiems yra 8 mg cinko per dieną.

Cinko papildų vartojimas gali būti naudingas asmenims, kuriems gresia cinko trūkumas, pavyzdžiui, vegetarams ar veganams, nėščioms moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms. Cinko papildai taip pat gali būti naudingi žmonėms, kurie atsigauna po ligos ar traumos.

Kokiame maiste yra daugiausia cinko?

Jūros gėrybės ir mėsa paprastai yra geriausi cinko šaltiniai. Ypač daug cinko yra austrėse. Kiti geri šaltiniai: jautiena, kiauliena, ėriena ir vištiena. Pupelės, riešutai ir neskaldyti grūdai taip pat yra geri cinko šaltiniai.

Parašykite komentarą