Tikslumas

Tikslumo apibrėžimas – tai savybė arba būsena būti teisingam arba tiksliam. Kažkas, kas yra tikslus, yra artima tiesai arba teisingumui. Tikslumo priešingybė yra netikslumas.

Egzistuoja skirtingi tikslumo lygiai, ir kažkas gali būti daugiau ar mažiau tikslus. Pavyzdžiui, mokslinis tyrimas gali būti atliktas labai tiksliai, o įvertinimas gali būti ne toks tikslus.

Priklausomai nuo konteksto, taikomi skirtingi tikslumo standartai. Pavyzdžiui, medicinoje diagnozė turi būti tiksli, o statybose tikslumas nėra toks svarbus.

Tikslumas dažnai matuojamas naudojant klaidų rodiklius. Kuo mažesnis klaidų lygis, tuo tiksliau.

Yra įvairių tikslumo rūšių, pvz:

-Skaitmeninis tikslumas: Tai išmatuotos ar apskaičiuotos vertės artumas prie jos faktinės vertės.

-Techninis tikslumas: Tai laipsnis, kuriuo prietaisas ar technika teisingai išmatuoja ar užrašo vertę.

-Funkcinis tikslumas: Tai laipsnis, kuriuo prietaisas ar sistema teisingai atlieka numatytą funkciją.

-Duomenų tikslumas: Tai laipsnis, kuriuo duomenys yra be klaidų, praleidimų ir dubliavimų.

-Informacijos tikslumas: Tai laipsnis, kuriuo informacija yra be klaidų, praleidimų ir šališkumo.

Kokie yra 3 tikslumo sinonimai?

Tikslumas, tikslumas ir teisingumas.

Kokia yra tikroji tikslumo reikšmė?

Nėra vienos tikrosios tikslumo reikšmės, nes šis terminas gali būti vartojamas įvairiais būdais. Apskritai tikslumas reiškia išmatuotos ar apskaičiuotos vertės ir tikrosios vertės artumo laipsnį. Pavyzdžiui, jei teigiama, kad matavimo prietaisas yra tikslus plius arba minus 2 procentų tikslumu, tai reiškia, kad tikroji matuojamo dydžio vertė gali būti net 2 procentais didesnė arba 2 procentais mažesnė už nurodytąją.

Sąvoka tikslumas taip pat gali būti vartojama apibūdinti laipsniui, kuriuo modelis arba prognozė yra artima tikrosioms reikšmėms, kurias bandoma prognozuoti. Šiuo atveju tikslumas – tai rodiklis, parodantis, kaip gerai veikia modelis arba prognozė. Pavyzdžiui, modelis, kuris teisingai prognozuoja įvykio rezultatą 80 proc. laiko, būtų laikomas 80 proc. tikslumu.

Kaip išmatuoti tikslumą?

Yra keli skirtingi būdai tikslumui įvertinti, tačiau dažniausiai pasitaikantis būdas yra tiesiog palyginti savo prognozių rezultatus su faktiniais rezultatais. Pavyzdžiui, jei bandote nuspėti futbolo rungtynių nugalėtoją, savo prognozę palygintumėte su tikruoju rungtynių rezultatu. Jei teisingai nuspėjote nugalėtoją, būtumėte laikomas tiksliu.

Kiti tikslumo matavimo būdai yra tokie dalykai kaip vidutinė kvadratinė paklaida (RMSE) arba vidutinė absoliutinė paklaida (MAE). Tai labiau techniniai tikslumo matavimo būdai, kurie dažnai naudojami tokiose srityse kaip duomenų mokslas ar mašininis mokymasis.

Kuris geriausiai apibūdina tikslumą?

Sąvoka „tikslumas“ gali reikšti keletą skirtingų sąvokų, todėl svarbu aiškiai žinoti, kokia apibrėžtis vartojama bet kuriame kontekste.

Apskritai tikslumą galima laikyti laipsniu, kuriuo matas ar įvertis sutampa su tikrąja verte. Pavyzdžiui, jei stalo ilgiui matuoti naudojama liniuotė ir ji yra tiksli 1/8 colio tikslumu, tuomet stalo ilgio matavimas laikomas tiksliu.

Priklausomai nuo konteksto, yra keletas skirtingų būdų, kaip kiekybiškai išreikšti tikslumą. Kai kurie įprasti tikslumo matai yra šie:

– Procentinė paklaida: išmatuotos vertės ir tikrosios vertės skirtumo absoliutinė vertė, padalinta iš tikrosios vertės ir padauginta iš 100.

– Procentinis sutapimas: išmatuotos vertės sutapimo su tikrąja verte atvejų skaičius, padalytas iš bendro matavimų skaičiaus ir padaugintas iš 100.

– Vidutinė kvadratinė paklaida: išmatuotų verčių ir tikrųjų verčių kvadratinių skirtumų vidurkio kvadratinė šaknis.

Kurią iš šių priemonių tinkamiausia naudoti, priklauso nuo konkretaus konteksto, kuriame vertinamas tikslumas.

Parašykite komentarą